Australian Light Horse Association
19 August 2017, 01:22:50 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
ALHA Website:  http://www.lighthorse.org.au

 
   Home   Help Search Calendar Login Register  
Pages: [1] 2 3 ... 10
 1 
 on: 18 July 2017, 10:20:14 am 
Started by stevebecker - Last post by stevebecker
With the Ottoman Army in defeat we find the reformation of the Armies in the Caucasus to be one of those strange things.

They did so with Caucasus Army Group with Islamic Army of Caucasus and the Orient Army Group Caucasus formed from 2nd, 3rd & 9th Army.

Some of these units;

1st Azerbaijan Division see 1st Caucasus Division formed at Karabaakh reformed as part of the Army of Islam 1918

mixed units (unknown) possibly Kurds or Azerbaijani Muslims + 9th and 106th Turkish regt (possibly 9th Kafkas Regt (5th Cauc Div) and 106th Kafkas Regt (36th Cauc Div)

2nd Caucasus Division reformed as part of the Army of Islam 1918

mixed units (unknown) possibly Kurds

3rd Caucasus Division

6th Corps 3rd Army June 1918

1-3/7th Caucasus Regt            1-3/8th Caucasus Regt                         1-3/11th Caucasus Regt

Also shown reformed as 6th, 7th, 11th Kafkas Infantry Regts

3rd Caucasus Field Artillery Regt (FAR) - Maj Emin

Movement during the war, place names nearest town or rail station

04.04.18 Batum __.08.18 Ahisha __.11.18 Nihah __.05.19 Trabzon __.06.19 Maçka 12.09.19

4th Caucasus Division reformed as part of the Army of Islam 1918

mixed units (unknown) possibly Kurds

5th Caucasus Division

formed from 9th, 10th, 13th Div's Sept 1916 Caucasus 1916-18 Azerbaijan 1918 Baku 1918
16th Corps - Feb 1916 6th Corps - Mar 1918 4th Caucasus Corps- 1918 and Army of Islam - 3-18 to 8-18

1-3/9th Caucasus Regt                  1-3/10th Caucasus Regt                     1-3/13th Caucasus Regt

5th Caucasus Field Artillery Regt (FAR) - Maj Abdullah (1918)

11th Cav Regt - (Mürettep or composite 2nd Cav Regt 1918) - 5th Eng Bn - Lt Fevzi Efendi (Mengüç)

Changes to the Orbat

From the 5th Corps (9th, 10th, 13th Divs) 5th Kafkas Div - 9th Kafkas, 10th Kafkas, 13th Kafkas Infantry Regts - shown Aug 1918 Allied reports in fighting at Baku Aug - Sept 1918

Movement during the war, place names nearest town or rail station

05.11.16 Amasya __.11.16 Kiloris 12.02.18 Sîran 25.02.18 Bayburd 04.03.18 As Kal’a 19.03.18 Erzerum 25.03.18 Oltu 05.04.18 Kâsir 19.04.18 Merdenek 26.04.18 Kars 06.05.18 Kizil Çakçak 20.05.18 Kara Kilis Stn 27.05.18 Celal Ogl'u 08.06.18 Ah Kirpi 10.06.18 Kazak 13.06.18 Gence 15.06.18 Müsüs'lu 19.06.18 Gök Çay 01.09.18 Gözdek 16.09.18 Bakû 17.11.18 Gence 19.11.18 Tiflis 21.11.18 Batum 18.01.19 Samsun 02.02.19 Amasya 12.09.19

9th Caucasus Division

formed from 28th Div Sept 1916 Caucasus 1917/18
1st Caucasus Corps 1918

1-3/17th Caucasus Regt                 1-3/28th Caucasus Regt                1-3/29th Caucasus Regt

9th Caucasus Field Artillery Regt (FAR) - Maj Hüseyin Ragip Bey

(some records show 18th Res Cav Regt ) 25th Res Cav Regt Hinnis (9-16) - 9th Eng Bn

Changes to the Orbat

From the 9th Corps (17th, 28th, 29th Divs) 9th Kafkas Div - 17th Kafkas, 28th Kafkas, 29th Kafkas Infantry Regts - shown Aug 1918 Allied reports (4000 men) at Alexandropol - shown Sept 1918 Allied reports at Dilman

Movement during the war, place names nearest town or rail station

05.11.16 Su Sehr'i __.11.16 Melik Serîf 13.02.18 Erzincan 12.03.18 Erzerum 19.03.18 Hasan Kal’a 23.03.18 Horasan 25.03.18 Beg Köy'ü 05.04.18 Sari Kamis Stn 19.04.18 Novo Selim Stn 26.04.18 Kars Stn 06.05.18 Bas Gedik Stn 20.05.18 Sah Taht'i Stn 14.11.18 Kemer'lu Stn 05.12.18 Erzerum 12.09.19

10th Caucasus Division .

formed from 30th Div Sept 1916 Caucasus 1917/18 Azerbaijan 1918 Baku 1918 to Thrace to defend Constantinople Oct 1918
1st Caucasus Corps- 1918

1-3/30th Caucasus Regt                 1-3/31st Caucasus Regt                      1-3/32nd Caucasus Regt

10th Caucasus Field Artillery Regt (FAR)

10th Eng Bn

Changes to Orbat

From the 10th Corps (30th, 31st, 32nd Divs) 10th Kafkas Div - 30th Kafkas, 31st Kafkas, 32nd Kafkas Infantry Regts - shown Aug 1918 Allied reports (4000 men) possibly at Alexandropol

Movement during the war, place names nearest town or rail station

05.11.16 Gercanis 15.02.18 Erzincan 12.03.18 Erzerum 15.03.18 Nihah 20.03.18 Artvin 23.03.18 Borçha 14.04.18 Batum 03.01.19 Istanbul (Seh Zâde Bas'i Police stn) 26.03.20 || (forcibly disbanded by the Allies)

11th Caucasus Division

formed from 33rd Div Sept 1916 Caucasus 1917/18 to Persia 6-18 captured Dilman 6-18
1st Caucasus Corps- 1918 to 4th Corps Persia 6-18 (9th Army)

1-3/18th Caucasus Regt                1-3/33rd Caucasus Regt                     1-3/34th Caucasus Regt

11th Caucasus Field Artillery Regt (FAR)

11th Eng Bn

Changes to Orbat

formed from 11th Corps (18th, 33rd, 34th Divs) 11th Kafkas Div -18th Kafkas, 33rd Kafkas, 34th Kafkas Infantry Regts - shown Aug 1918 Allied reports (4200 men) at Tabriz - in action at Kuflan Kuh Aug-Sept 1918 - shown 34th Cauc Regt with 12th Cauc Div July 1918

Movement during the war, place names nearest town or rail station

05.11.16 Su Sehr'i __.11.16 Tamzara 19.02.18 Gümüs Hâne 27.02.18 Bayburd 19.03.18 As Kal’a 23.03.18 Erzerum 26.04.18 Ardos 06.05.18 Bas Gedik 20.05.18 Kara Kilis Stn 21.06.18 Culfa Stn 23.06.18 Kara Kilis Stn 11.07.18 Erivan 18.07.18 Sah Taht'i Stn 21.07.18 Nahîcevaân 01.08.18 Merend 16.08.18 Tebriz 18.10.18 Hoy 21.11.18 Saray 05.12.18 Van 12.09.19

12th Caucasus Division

1-3/35th Caucasus Regt                 1-3/36th Caucasus Regt

changes to Orbat

renamed after 12th Div de-comissioned early 1917? shown July 1918 Allied reports - 34th Regt 35th Kafkas Regt 36th Kafkas Regt (2700 men 100 cav 54 MG's)

Movement during the war, place names nearest town or rail station

__.01.17 Diyâr i Bekr __.03.17 Palu 10.09.17 Çevlik 13.02.18 Mus 20.02.18 Malazgerd 15.04.18 Arins 30.05.18 Saray 10.06.18 Kotur 15.06.18 Hane Sor 18.06.18 Kara Ogul Han'i 21.06.18 Dilman 23.06.18 Ev Ogl'u 28.06.18 Dilman 31.07.18 Urûmiye __.08.18 Dilman 26.10.18 Serdar Âbad 15.11.18 Sari Kamis Stn 02.02.19 Horasan 12.09.19

36th Caucasus Division

formed from 36th Div Sept 1916 Caucasus 1917/18 Kars April 1918 dissolved mid 1918 shown at Baku 9-18
6th Corps - Mar 1918  to 1st Caucasus Corps- 1918 rtn 6th Corps - July 1918 Army of Islam at Baku 9-18

1st and 2nd Infantry Regts (Militia) and the Çoruh Müfrezesi

36th Field Artillery Regt (FAR)

Changes to Orbat

battles of Tortum-Azap-Erzurum at the wing of the front during April 1915- Feb.16th 1916 and at Çoruh-Kaledere-Kop-Mamahatun (Tercan) battles in April-July 1916 and at the Winter battles 1916-17 battles along Caspian Sea 1918 - shown at Baku with 106th Kafkas Regt, 107th Kafkas Regt and 108th Kafkas Regt or 109th Kafkas Regt reformed from 1st and 2nd Infantry Regts (Militia) and from the Çoruh Müfrezesi - shown Aug 1918 Allied reports (4000 men) at Baku Aug to Sept 1918

Movement during the war, place names nearest town or rail station

Kemah 13.02.18 Erzincan 22.02.18 Mama Hâtun 25.02.18 Cinis 12.03.18 Erzerum 19.03.18 Hasan Kal’a 25.03.18 Horasan 27.03.18 Beg Köy'ü 09.04.18 Sari Kamis Stn 24.04.18 Novo Selim Stn 28.04.18 Kars Stn 09.05.18 Bas Gedik 20.05.18 Sah Taht'i Stn 01.09.18 Akstafa Stn 04.09.18 Müsüs'lu Stn 09.09.18 Gözdek 16.09.18 Bakû 04.11.18 Akstafa Stn 07.11.18 Kara Kilis Stn 14.11.18 Kumajri 16.12.18 || (de-comissioned

37th Caucasus Division

formed from coastal defense detachments Sept 1916 Caucasus 1917/18 Kars - Batum April 1918 dissolved mid 1918
6th Corps - Mar 1918

1-3/109th Caucasus Regt                1-3/110th Caucasus Regt              1-3/111th Caucasus Regt

37th Field Artillery Regt (FAR)
shown July 1918 Allied reports 80th FAR (2Bn/47th FAR (8x 75mm Mountain guns) 3rd Bn/57th FAR (8x 75mm guns)

shown July 1918 Allied reports 180th Bearer Co + baky and Field Hosp Telegraph and Pnr units

Changes to Orbat

battles towards Tirtebolu-Kemah-Kigi-Mus-Bitlis 1918 shown (115th Regt 3/116th Regt 117th Regt 3/119th Regt 2/120th Regt) possibly incorrect see 39th Div - shown Sept 1918 Allied reports at Batum - shown Oct 1918 Allied reports 109th Kafkas Regt and 110th Kafkas Regt to 1st Div at Aleppo - reported captured outside Damascus Oct 1918

Movement during the war, place names nearest town or rail station

re-comissioned from the former Artvin and Milo border detachments & local militia 05.11.16 Bedrema Kal’a'si 22.02.18 Trabzon 27.02.18 Of 25.03.18 Hopa 02.04.18 Borçha 14.04.18 Batum 17.04.18 Kobuleti 27.08.18 Trabzon __.11.18 || (de-commissioned)

1st Caucasus Corps Orient Army Group Caucasus & 9th Army 3-18

Caucasus 7/15 to Persia? Caucasus 3/18-8/18

9th Caucasus Div & 36th Caucasus Div 4-18 recaptured Erzincan Feb 1918 and Erzurum Mar 1918 - shown Aug 1917 to Jan 1918 Turkish reports (9th Cauc Div 10th Cauc Div 36th Cauc Div) - shown June 1918 9th Cauc Div and 10th Cauc Div + 15th Div - reported Corps disbanded 10-18

2nd Caucasus Corps

formed from 3rd Army 11-16 Orient Army Group Caucasus 3-17

reported 3rd Army reorganized again in Nov 1916 1st & 2nd Caucasus Corps were formed shown Dec 1916 to Jan 1918 Turkish reports (5th Cauc Div 11th Cauc Div 37th Cauc Div) - shown Corps disbanded 6-18 became 9th Army HQ

Movement during the war, place names nearest town or rail station

05.11.16 Su Sehr'i __.11.16 Gercanis 17.02.18 Bayburd __.03.18 As Kal’a __.03.18 Erzerum __.03.18 Köprü Köy 19.04.18 Sari Kamis Stn 25.04.18 Kars 27.04.18 Bas Gedik 15.05.18 Kara Kilis Stn 09.06.18 || (became the 9. Army h/q)

Orient Army Group Caucasus formed from 3rd & 9th Army

combined with the Third Army and 9th Army to form the Orient Army Group Caucasus 6-18 disbanded 10-18

June 1918 3rd Army - 6th Corps (36th Cauc Div 3rd Cauc Div 5th Cauc Div 37th Cauc Div) + 177 Regt - 9th Army 1st Cauc Corps (9th Cauc Div and 10th Cauc Div + 15th Div) 4th Corps (5th Div 11th Cauc Div and 12th Cauc Div) + 1st Cauc Cav Bde

Movement during the war, place names nearest town or rail station

Erzerum __.10.18 Batum __.01.19 Erzerum 12.09.19 || (joined the National Army)

Islamic Army of Caucasus

Caucasus 3-18 captured Baku

Artillery commander - Maj Kemal (Dogan) The hero who cleaned Cilicia from Armenians and French in 1920's

5th Cauc Div & 15th Div - Buku 15-9-18 + 36th Div (reported disbanded mid 1918 but at Buku)

Movement during the war, place names nearest town or rail station

06.05.18 Erzerum 09.05.18 Kara Kilis 12.05.18 Tbilisi 16.05.18 Celal Ogl'u 18.05.18 Gence Stn 04.06.18 Kazak Stn 23.06.18 Ev Ogl'u 25.06.18 Hoy 27.06.18 Dilman 01.09.18 Gözdek 16.09.18 Bakû 27.10.18 || (de-comissioned)

Caucasus Army Group

Caucasus formed 3-17 from disbanded 2nd & 3rd Army

Movement during the war, place names nearest town or rail station

08.03.17 Diyâr i Bekr 12.02.18 || (de-comissioned)

Eastern Army Group Caucasus

9th Army & 1st Cau Corps

shown Erickson June 1918 3rd Army & 9th Army

Movement during the war, place names nearest town or rail station

09.06.18 Kumajri 21.10.18 || (de-comissioned)


 2 
 on: 15 July 2017, 12:08:09 pm 
Started by stevebecker - Last post by stevebecker
1916

By the start of 1916 the Ottoman Army was again forced to fight on all fronts when the Russians started there advance on two fronts, Northern Caucasus and the Southern Caucasus fronts. These draw in the Ottoman 3rd Army rebuilt after 1914/15 and the mixed scratch units that fought on the southern front during 1915.

While the 3rd Army was busy to the north, the 2nd Army was sent from Thrace into the area west of the Van lakes in the Southern Caucasus where attacks by these two armies failed to stop the Russians, and a number of major cities fell to them.

Around the same time large forces were sent into Mesopotamia to stop the British, there heavy fighting saw the defeat of Townsend's forces at Kut, and the British retreat and reinforcement with large forces.

Added to that was a large Russian force that entered Persia and threaten the Northern Mesopotamia Front around Mosul, and helped the Russian advance around the Van Lakes.

With the withdrawal of British forces from the Dardenelle front, there remained British units on the Islands next to Turkey and Ottoman force still had to garrision the Chanakkale and Smyrna Front.

Not to be forgotten was Ottoman units sent to help the German, Bulgurian and Austrian units in the Balkans and Galicia Front.

Again the Ottoman 3rd Army was hard hit in the fighting with the Russian Army and the 2nd Army likewise suffered heavy losses.

The new British forces in Mesopotamia, had major victories against the Ottoman 6th Army.

The Arab revolt had now started in force and these Arab forces gained a number of victories against the Ottoman forces in Arabia including the capture of the Holy city.

So 1916 was not a good year for the Ottoman Army with victories and defeats that had many losses to their already stretched Armies. With there forces in battle from the Caucasus, Mesopotamia, Galicia and Arabia was a drain on the Ottoman Army.

1917

As stated this is just an over view, behind each battle area there were many actions and movements not shown.

As 1917 began the Ottoman were on the defence in the Caucasus, as the Russian Army had stopped after the capture of Erzurum and Erzincan in 1916. Strong Ottoman attacks around Kermanshah and Hamadan in Northern Mesopotamia had stopped the Russians in that area of Persia, while in the southern Mesopotamia British forces pushed to capture Baghdad.

Ottoman forces were fighting in Galicia and Romania against the Russians and Romanian Armies while a small force remained to fight in the Balkans with the Bulgars.

In Arabia there was an almost a statice quo, with the Ottomans garrision major cities where the Arab forces not strong enough could not attack with any chance of Victory.

The British victory at Baghdad forced to Ottomans to withdrawal north to Mosul, where the Russians had stopped and were in disarry following the Revelution. New Ottoman forces were raised from the older units and a come back was about the start for their Caucasus Armies.

The defeat of the Russians and Romanians released many units and they began to arrival late 1917 in all areas of where fighting was still going on. While a small force still remained in the Balkans.

1918

In 1918 the Ottoman Army was defeated in Arabia, Palestine, Mesopotamia and the Balkans. But to add better news the Ottoman Army was advancing in the Caucasus.

The rebuilt Ottoman Armies along with peoples who wanted their own countries from the Russians, allowed Ottoman forces to attack what was left of the Russian Armies in the Caucasus. This advance led them up to Baku, where British Forces had slipped into the area help the Russians. But they were defeated and the Ottomans had the greater part of the Caucasus at the end of the war, allowing there Muslim allies to form there own countries.

This is a brief overview of the war from the Ottoman side of the house, with many minor actions and movements not shown.

At the end of the war the British in Mesopotamia had advanced north of Baghdad towards Mosul, and the 6th Ottoman Army was defeated in the field, with few formed units to fight. The slow advance was due to the Ottoman forces fighting the Russians in Southern Caucasus and in Persia had rejoined the Ottoman Army, but with few troops they were fighting a losing battle.


 3 
 on: 13 July 2017, 11:12:27 am 
Started by stevebecker - Last post by stevebecker
Ottoman Armies outside Palestine.

Since our interaction with the Ottomans was limited to Anzac and Palestine, I have stayed away from other areas that the Ottoman Armies fought. These areas saw heavy losses to the Ottoman Army and led to their forces lack of man power during the war.

An outline of the fighting by the Ottomans should be given, so there losses can be placed in context.

At the start of the war the Ottoman forces were deployed on a number of fronts. These include the 3rd Army in the Caucasus, the 4th Army between Palestine/Syria and 6th Army in Mesopotamia. (the 1st Army was around Constantinople and Thrace) with the 2nd Army).

The 5th Army was formed at the start of the war for the Chanakkale (Gallipoli) area, and fought us at Anzac, Helles and Suvla during 1915. 

By that time the Ottoman Army had already been beaten by the Russians in the Caucasus, where the Ottoman 3rd Army had been almost destroyed in the winter battles of 1914/15. While the Russians also had taken heavy losses and remained quiet till 1916, other then their forces on the Southern Caucasus front around Van, were the local peoples had raised in rebellion against the Ottomans during 1915 and Northern Mesopotamia, allowed the Russians to advance into that area.

What followed was the ethnic clearing by the Ottomans of there forward areas of these local non muslim peoples, those in rebellion and any others they deemed could also be a danger to them. Right of wrong many of these peoples were fighting for the Ottomans and these units were disbanded and the peoples cleared from those areas by killing them or moving them out side the area.

While fighting at Chanakkale, the British also sent forces to Mesopotamia, and a reduced Ottoman 6th Army (one Division) was left to confront them, the remainder of the Ottoman forces had been sent north to fight the Russians. Added to this was the 3rd Army which had to be rebuilt following there battles in 1914/15 and the Russian push on Van.

!915 was a big year for the Ottomans with fighting going on all over the place, this drained men and weapons from an already reduced Army following the Balkans wars of 1912/13, which they had not fully rebuilt. Added to this was the Arab revolt which had started, but not as a major concern at this stage.

So fighting was going on at lest three major fronts (Gallipoli, Caucasus and Mesopotamia) and one minor Area (Arabia).

 4 
 on: 04 July 2017, 12:00:02 pm 
Started by stevebecker - Last post by stevebecker
Mates,

Just to add to the Ottoman Armies in Palestine, these are the Known Ottoman Air units that were formed and used during the war, while most were not in Palestine it does give an over view of the Air units;

Tayyare Boluk (Aircraft Company)

1st Sqn - formed (3x Aircraft + seaplane) at San Stefano 2-15 to Çanakkale 3-15 to Galata 7-15 to Tekirdag (3x Albatros B1 & 1x Rumpler B1) 9-15 shown (3x Albatros B1) at Galata 12-16

2nd Sqn - formed (2x bleriot) 11-14 lost on way to 3rd Army reformed for Mesopotamia (18th Corps) (10x Aircraft (4x pfalz) 11x aircrew) 12-15 at Baghdad to Aziziye & Kut 1916 shown (13x aircraft) at Tikrut 12-16 to El Humr 1917 to El-Ashiq by May 1918

3rd Sqn - formed (5x Pfalz A2) at Istambul 6-16 to (3x Pfalz A2) Damascus 7-16 to Medina 10-16 shown (4x Albatros B1 & 4x Rumpler B3 + 2x unknown) at Maan 12-16 to (5x Albatross C3 + 1x Pfalz A2) 3-17 to (4x Albatross C3 + 1x Pfalz A2 + 2x Rumpler C1) (1x Albatross remain Medina) at Maan 8-17

4th Sqn - formed at Mersina (Silifke) Gulf of Alexandretta 5-16 shown (1x Albatros B1 & 1x Albatros C3) at Silifke 12-16 to Maan Palestine 9-17 to (1x Albatross C3 + 4x AEG C4) at Amman 1-18 shown (7x AEG C4) 3-18

5th Sqn - (started 1915 from a few planes from 1 Sqn) formed (5x Gotha LD2) or some from Fokker staffel at Smyrna 1-16 shown (2x Albatros C3) at Izmir Smyrna 12-16

6th (fokker) Sqn - formed (4x Fokker E1) as Fokker staffel at Galata Gallipoli 12-15 to 6th Sqn (Fighter) 4-16 shown (1x Fokker E1 & 1x Halberstadt D4) at Chanakale 12-16

7th Sqn - formed 6x planes (2x Gotha's) for Caucasian front 2-16 to Susehri near Erzincan 5-16 shown (2x Albatros C3 + captured Caudron G4) at Susehri 12-16 reported formed into one Sqn with 8th Sqn at Batum 3-18

8th Sqn - shown with 7th Sqn (1x Albatros C3) at Susehri 12-16 formed (2x planes or 6x Albatross C3) Based in Giresun on Black Sea Caucasian front 1-17 reported formed into one Sqn with 7th Sqn at Batum 3-18

9th Sqn (fighter) - shown defence of Istanbul based Sqn (4x Fokker E3 & Albatross D3) at Yesilköy San Stafano 12-16 formed 3x Fokker at San Stefano 1-17

10th Sqn - formed (4x aircraft) for 2nd Army around Refahiye Caucasian front 1916 shown (5x Albatros C3) at Elazig 12-16

11th Sqn - no details?

12th Sqn - formed Mesopotamia (13th Corps) May 1916 or shown formed as (fighter) with 15th Sqn at Smyrna 1918 based at Uzunköprü May 1918 shown disbanded May 1918 reformed possibly as 13th Sqn

13th Sqn - formed Mesopotamia at Kirkuk 1917 shown with 2nd Sqn to Kifri near Mosul 1918

14th Sqn (Recee) - formed (7x AEG C4) 3-18 att 4th Army at Amman Palestine 5-18

15th Sqn (fighter) - based at Uzunköprü 1917 shown formed (Halberstadt D5) at Smyrna 1-18 to Usum 1-18

16th Sqn - formed to St Nicholas near Batum 9-18

17th Sqn - no details

1st Seaplane Sqn formed (6x seaplanes) 12-15 moved to Smyrna + Albatross W3 1917 + Gotha WD12&13

2nd Seaplane Sqn formed naval base at Anatoli Kawak Black Sea 1-16 to (5x seaplanes) at Eregli Black Sea (Gotha WD 13 seaplane) 1917

3rd Seaplane Sqn formed (2x LVG seaplanes) at Chanakkale 1917

4th Seaplane Sqn formed (2x LVG seaplanes) at Batum 1918

Of cause unit plane strength in these units went up and down as they lost planes through accidents, serviceability and combat, by the end of the war few units could claim to have an aircraft serviceable to use?

Known commanding officers;

1st Sqn - Capt Preussner (G) 1915
2nd Sqn - Capt Fettah Bey 1915/16 to Capt von Aulock (G) 1916 to Capt Schutz (G) 1917
3rd Sqn - Capt Camil Bey 6-16 to Capt Fazil Bey 9-16
4th Sqn - Capt Sedat Bey to Lt Tanman Bey 1918
5th Sqn (Izmir) - Lt Pfannensteil (G) 1-16 to Lt Faller (G) 1916 to Lt Fannenstiel (G) 1917
6th Sqn - Lt Croneiss (G) 1916
7th Sqn - Capt Ali Riza Bey 1916 to Capt Fünfhausen (G) 1916/17
8th Sqn - Capt Yakup Sami Bey 1916
9th Sqn - Capt Fazil Bey 1917/18
10th Sqn - Lt Nuri Bey 1916 to Lt Westfa (G) 1916
13th Sqn - Capt Gembke (G) 1917
14th Sqn - Capt Seelig (G) or Capt Zelich (G)
15th Sqn - Lt Keiper (G) 1918

1st Seaplane Sqn - Capt Leibmann (G) 6-15 to Capt Savmi Bey 1917

Added to these are the known German Sqn's that served in Palestine;

Pascha 1 -

Jasta 300 (2x Rumpler C1 + 1x Pfalz E1) arrived Beersheba 4-16 to (6x Rumpler C1 + 1x Pfalz E1) to El Arish 4-16 to (9x Rumpler C1 + 2x Fokker E3) at Beersheba 9-16 to (8x Rumpler C1) at Ramleh 1-17 shown 2x Halberstadt D5 2-17 to (2x Albatross D3 + 2x Rumpler C1) Ramleh 6-17 to Samach 12-17 -

Pascha 2 -

Jasta 301 (4x AEG C4 & 2x Albatross D3) arrived Ramleh 9-17 to Jenin 12-17
Jasta 302 (6x AEG C4) arrived at El Safid 10-17 to Waldheim
Jasta 303 (6x AEG C4) arrived El Tine 10-17 to Jenin 12-17
Jasta 304 (Bavarian) (5x AEG C4) 5x planes lost in fire at Haydarpascha rail station arrived Arak el Menshiyeh 10-17 to Afuleh 12-17
Jagdestaffel F1 (fighter) formed (7x Albatross D3) at Jenin 3-18 + Jasta 2 (8x Albatross D5) reformed with Jasta F1 3-18
Jasta 305 arrived (12x AEG C4) at Deraa 3-18 -

German Seaplane Sqn formed (3x Gotha WD1) at San Stefano 7-15 from Nieuport Hydravion att 1 Sqn 3-15 + (3x Gotha WD2) 10-15 to Mersina Gulf of Alexandretta 1917

These are just outlines from the available records so far found, planes very from units and numbers are that shown at the types and date given. While records say this, many aircraft could not with there units at that date, as they had not arrived before that date, so some types should be taken as possibly were with these units around that time.

But these again had many losses from the above causes, accidents, serviceability and combat.

Aircraft types can be confusing;

German reports claim;

Germany provided 33 Halberstadt D5 planes for Turkey starting from 1917 and these planes remained in service until the end of the war. But few units show these aircraft in them.

While the Gotha seaplane types had;

A total of six LD2s were deployed within the Turkish armed forces in January 1916 but they were all crashed by the end of 1917.

And received five planes of the WD1 model, which arrived in June and September 1915. And received three planes of the WD2 model, which arrived in October 1915. They were all lost in combat over the Sea of Marmara.

A total of 14 planes of the WD12 model were deployed in Turkey. The first two planes came in December 1915 and the second party of three arrived in January 1916. The remaining nine planes arrived in July and September 1918. And received two planes of the WD13 model, which arrived in March 1917.

The Rumpler

It is a tandem seated training and reconnaissance aircraft, of which the production started in 1914. 18 B1s donated by Germany served in Turkey starting from 1915. They remained in service until 1918.

A total of 10 C1s were deployed in Turkey. Eight of them were transported to Damascus in the spring of 1917 and they played an important part in battles that took place that year. All enemy troop movements were observed by the Rumplers and bombing raids were carried out against Allied cavalry.

AEG

41 planes of this model was provided by Germany for the Turkish air force. 39 of them were delivered from Germany and two were obtained from the "Pasha" Regiment's aircraft parks in Palestine. 13 of the delivered planes were without engines. They remained in service until 1921.

Albatros

This model's (B1 and B2) inaugural flight took place in 1913. In March 1915, the German government donated 22 of them to Turkey, however only 18 were deployed by the Turkish air force. The remaining four were confiscated by Bulgarian and Serbian authorities during transportation. Although these planes were given reconnaissance and air combat duties during the earlier years of the war, they were later used for training as more advanced models appeared.

Germany sent seven C1 planes to Turkey, followed by eight C2. These models remained in service until 1922. They are one of the models that took part in the Turkish War of Independence.

A total of 66 C3 planes were deployed and they remained in service until 1922. It is one of the models that took part in the Turkish War of Independence.

The D2 model started to be deployed by Turkish air forces in July 1917. However the number was limited to three planes since it was followed by the upgraded model D3 starting from March 1918.

The D3 model began to be deployed in Turkey in March 1918. Until October 1918, Germany supplied 29 planes of this model, 10 of which were without engines. They remained in service until 1922 and they participated in the Turkish War of Independence. Two planes of the upgraded model, D4, were brought to Turkey near the end of the war.

The W4 was originally ordered by the German Navy in May 1916. It is a single seated biplane with an air combat duty. The first three prototypes were tested in 1916 in Germany and the next year, five planes were sent to Turkey for the use of the German Navy's Coastal Defense flying units.

There were others like the Fokker

Fokker E1 "Eindecker" entered service in Germany in 1915. It was the first aircraft equipped with a synchrohised machine gun that could fire through the blades of the propeller. Germany produced 54 of this model, four of which were deployed in Turkey between 1915 and 1917.

The E3 model joined the German air force in September 1915 and these planes also served for the Turkish air force, mainly with the "Pascha" Regiment (Fliegerabteilung-300) in Palestine where German pilots served. Nine planes of this model were deployed between 1916 and 1917.

In Sommer 1916, when monoplanes started being outclassified in aerial combat, Fokker launched its "Doppeldecker" design. A total of 24 planes of model D1 and 33 planes of model D4 were produced. Eight planes of the D1 model were deployed in Turkey in November 1917, but two of them were destroyed in the fire at the Haydarpaşa railroad station in Istanbul.

Fokker D7 is widely accepted as the best German fighter plane of the First World War era by the authorities. A total of seven planes were deployed in Turkey in October 1918. However since the armistice was signed soon therafter, they could not be used, and to Istanbul to be stored instead.

Cheers

S.B

 5 
 on: 29 May 2017, 04:09:11 pm 
Started by Frev - Last post by Frev
Ta Steve - J.O.H. NICKOLL is new to the database.

Have built a file on him
Cheers, Frev


NICKOLL, John Oliver Harvey

Born on the 23rd of February 1890 at the family home Weeroona, Mudgee, NSW – the son of (Dr) Edward Harvey Bird NICKOLL and Mary Augusta FLEMING, who married at St Matthew’s Church, Albury, NSW on the 23/4/1889
Harvey and Mary were living at Perry-street, Mudgee in 1917; Barham, Linburn in 1919, 1930, and left the Mudgee district in 1935
Harvey died on the 11/9/1939 at their home in Terrigal, and Mary died the following year on the 5/5/1940 at Darling Point

Siblings:
1. Joan b1895 Mudgee;
2. Roger Sayer Fleming b.1/11/1898 Mudgee – WW1: Lieut, RFC / RAF 1917-1919 – marr Helen Mary YOUNG 1922 (divorced) – remarried Beatrice Elspeth – WW2: RAAF, Sqdn Ldr, RAAF Station, Pearce – d.3/8/1975 WA, cremated Karrakatta and ashes scattered
https://recordsearch.naa.gov.au/SearchNRetrieve/Interface/ViewImage.aspx?B=5258066
https://www.awm.gov.au/collection/P00731.006

Religion: Church of England
Educated at the Mudgee Grammar School, and for 3 years at the Sydney Church of England Grammar School
He was a keen football, cricket, and polo player
After leaving school he worked on the Lake Midgeon Station, Narrandera, before returning to Mudgee, where he had been serving as a 2nd Lieutenant for 2½ years with the local Light Horse at the time of his enlistment in WW1

WW1:
Received his appointment with the AIF 27/8/1914 as a 2nd Lieutenant
Embarked 18/10/1914 on the A16 Star of Victoria with the 1st Light Horse Regiment (for Egypt)
Promoted to Lieutenant 1/2/1915
Proceeded to join the MEF Gallipoli 9/5/1915
Wounded during the Turkish attack on Popes Post on the 19/5/1915 by a perforating bullet in the left forearm, which had to be amputated at the shoulder
Evacuated to Malta on the HS Soudan and admitted to the St Andrew’s Hospital 24/5/1915
Mentioned in Army Corps Orders for his service whilst on the Peninsula
Embarked on the HMHS Somali 20/8/1915 for England where he was admitted to the 3rd London General Hospital at Wandsworth on the 28/8/1915
To be Temporary Captain 21/11/1915 and appointed AESO – transferred to Supernumerary List 12/12/1915
Attached for duty with Admin HQ (E.S.O. Plymouth) 28/1/1918
Posted for duty with A.I.F. Admin HQ 21/2/1918, and to retain temporary rank of Captain whilst employed on Embarkation duties
Appointed Embarkation Officer at Liverpool 3/12/1918, from Plymouth
Granted 1914 Leave in UK from the 17/12/1918 to the 2/3/1919

Whilst on Leave, he married Charlotte Louisa (Dot) KEELING on the 19th of December 1918 at St Anne, Manchester, England
Charlotte was born in 1892 in Prestwich, Lancashire – the daughter of Arthur (an Artist) and Mary Jane – she died on the 4/1/1957 in Sydney

The couple returned to Australia together on the SS Warwickshire, departing England on the 5th of April 1919, and his appointment was terminated on the 14/6/1919

Member of Limbless Soldiers’ Association

Child: John Keeling b.c1928 (in Advertising) – marr Dorothy Mary – d.9/3/2011, age 83

Resident of Barham, Linburn, NSW in 1921
President of the newly formed Sports Committee, of the Mudgee Light Horse 1921
Grazier – Killimicat Station, Tumut, NSW in 1923, 1930
President of the Tumut Rodfishers Association 1925, 1926
Salesman – 115 Victoria St, Darlinghurst West 1931; 4 Manns Ave, Neutral Bay 1933; 11 Phillip St, Neutral Bay 1934, 1935; Cliff House Harriette St, Neutral Bay 1936, 1937;

WW2: Lieut, 8th BN VDC, 1942-44

Salesman – 14 Florence St, Cremorne 1949, 1954
Following Charlotte’s death in 1957 Oliver was residing in the town of Nimmitabel (1958)

Died on the 31st of October 1965 – late of Cremorne Point
Cremated at the Northern Suburbs Crematorium, NSW


The Sydney Morning Herald (NSW), Mon 17 Mar 1890 (p.1):
Births
NICKOLL – February 23, at her residence, Weeroona, Mudgee, the wife of Dr Harvey Nickoll, a son.

Mudgee Guardian and North-Western Representative (NSW), Mon 15 Sept 1813 (p.7):
The Procession
The procession was undoubtedly the finest that Mudgee ever saw.  It was about 1¼ mile long, and comprised a large number of magnificent trades, business and humorous displays.
…………………………………………………………………..
MILITARY
There was a large attendance of members of the various local military forces.  First came the members of the A.L.H. in full uniform and mounted upon the high-class horseflesh, which has more than once, earned the praise of inspecting officers.  They were led by Lieut Nickoll.  ………………

Mudgee Guardian and North-Western Representative (NSW), Thur 20 Aug 1914 (p.21):
HORSEMEN WANTED FOR THE EXPEDITIONARY FORCE
Lieut Nickoll asks for the names of horsemen willing to join the Australian expeditionary force.  Applicants would be all the more welcome if they had previous training, but this is not essential.  All applications should be in by 3 o’clock to-morrow.

Mudgee Guardian and North-Western Representative (NSW), Thur 24 Aug 1914 (p.1):
Convivial Farewell To Departing Soldiers
On Thursday night last the members of the local A.L.H. establishment and a number of townspeople attended at the drill hall to bid farewell to Lieut Nickoll and other volunteers for the Australian Expeditionary Force.  The gathering was an informal one and of a happy-go-lucky nature.
Mr C.G. Madell proposed the toast of “Lieut Nickoll and his Brave Comrades.”  …………………………
http://trove.nla.gov.au/newspaper/article/156834379

Mudgee Guardian and North-Western Representative (NSW), Thur 24 Jun 1915 (p.22)
‘Stark Staring Mad’
How the Australians Fought
Letter from the Front
Lieut Oliver Nickoll, of the A.L.H., who has since been wounded, writes to his parents, Dr and Mrs Harvey Nickoll, of Mudgee, under date May 17:–
“I have not got any writing paper with me, but a message book comes in handy.  I am on Gallipoli Peninsula, but beyond that I can’t tell you our position.  I don’t think much of infantry work, but it is better than sitting in Egypt doing nothing.  The country here is rough and very steep and if we stay here much longer I think we shall grow claws.  Our trip here from Alexandria was quite uneventful, and only one man got hit landing: that was by a spent bullet which knocked his front teeth out.  A torpedo boat took us from the transport and emptied us out on a pontoon on the beach.  We sat on a hillside there for about five hours, and got our first taste of shrapnel, which was bursting quite close to us, but fortunately no one got hit.  Then we moved off towards the firing line, and bivouacked about 330 yards from it, in a hollow.  In spite of incessant firing on the Turk’s part, I think we all slept the sleep of the just.
Next morning the officers and N.C.O.’s were taken into the trenches to have a look round before taking them over from the people then holding them.  At midday we took possession, and we have been here ever since.  That was on May 13, and to-day is the 17th.  For three weeks now this scrap has been going on, and the firing continues incessantly day and night.  It has not stopped for three seconds since we came here, and the other people say it was just the same while they were here.  I have met quite a number of “Shore” old boys.  Jack Massie is one of them, and he is quite well and happy as a king.
By Jove, our infantry have made a name for themselves, and the things they have done here are nothing short of marvellous.  British regular officers say they never saw or heard of anything like it.  I know that when I look at the places they took at the point of the bayonet I can’t understand how they did it.  I think the fact of the matter is they went stark, staring mad.  The Turks go for their lives now at the sight of a bayonet.  Sometimes, at night, they sneak up to the trenches and throw bombs in, but if we just hold up a bayonet over the top and shake it a bit they go for their lives.  The other night we had to cover an advance of some of our people with rifle fire, and we had a great time.  Rifles got too hot to hold, and language too hot to listen to; but although our men took the trenches they had to leave them owing to machine-gun fire.  Ronald and all others are well.  Mail just going.”

Mudgee Guardian and North-Western Representative (NSW), Thur 8 Jul 1915 (p.17):
Mudgee Men at the Front – Doing Well
Dr Harvey Nickoll sends us an extract from a letter received yesterday from his son, Lieut Nickoll.  It reads: “When I left all the Mudgee men were alright. ….. Sergeant Wright covered himself with glory, and saved us a lot of annoyance by finding and shooting a sniper, who was worrying us behind our trenches.”

The Sydney Morning Herald (NSW), Mon 12 Jul 1915 (p.5):
MEN OF THE DARDANELLES
LIEUTENANT NICKOLL
Lieutenant J.O.H. Nickoll (wounded) is the eldest son of Dr Harvey Nickoll, of Mudgee, and grandson of the late G.T. Fleming, of Albury.  He was educated at the Mudgee Grammar School and Sydney Church of England Grammar School.  He was a keen football, cricket, and polo player.  After leaving school he went to Lake Midgeon Station, Narrandera.  On his return to Mudgee he joined the local troop of Light Horse as 2nd lieutenant.  On the outbreak of war he volunteered, and sailed with the 1st A.I.F. as 2nd lieutenant in C Squadron of the 1st Regiment.  Captain Smith, in a letter, says: – “Although Lieutenant Nickoll’s left arm was nearly blown off at the shoulder, he kept his men in hand; and when we had driven off the Turks, which we did with great loss, he was able to walk 50 yards to the dressing station.”  His left arm was amputated, and he was taken to Malta.

The Dubbo Liberal and Macquarie Advocate (NSW), Fri 23 Jul 1915 (p.3):
Letters From the Front
SERGT FRED BALLHAUSEN
In a letter under date 5th June, Sergeant Fred Ballhausen gives an interesting account to “Mother and all” of the happenings at the front.
The first of my mates to get hit was Eric Dowling, late of Burroway, who had a bullet take his teeth out, but he kept going.  The corporal who was promoted to my place as Lance-Sergeant – F.H. Paul – was shot dead, and such a fine chap.  Two officers, J.O.H. Nicholl and Edmonds were also wounded.  The latter came to the office during the week to see me, and hopes to return to the front shortly.  I had a P.C. from Captain Smith, saying he was O.K., which is good news.  The First L.H. were in the big fight, when the Turks lost the 3000, and to hear it described by one that took part in it, it is grand.  Up to this time, when the Turks made a charge, they came nearly to our trenches, and our men would spring out and after them.  Their game then was to turn and run, and our men would be exposed to the fire of concealed guns and machine guns.  This time they charged to within 20 yards of the trenches, but our men stayed in their trenches, and our machine guns fairly mowed them down together with rifle fire.  ………………………………………………..
http://trove.nla.gov.au/newspaper/article/77598755

Mudgee Guardian and North-Western Representative (NSW), Thur 23 Sept 1915 (p.22):
Letters from Sergt Jack Wright – How He Was Hit
Lieut Nickoll’s Amputation
Following are letters received by Miss F. Rope from Sergeant J.R. Wright, of Buccaroo, who was wounded at Gallipoli:–
Valletta, Malta, 22nd July 1915
……………………………………………………………………………
Lieut Oliver Nickoll is here.  He called in this evening to see me.  He is looking well.  His arm was amputated at the shoulder.  I am very sorry for him.  He was a good officer, and it was a bad day for us when we lost him.  He was a favorite amongst them all.  He is going to England from here, and will be sailing in about a month’s time.
…………………………………………………………………………
Oliver Nickoll is still here.  He is in a ward about 200 yards from me, and comes across nearly every day to see me.  ………………………………………………….
http://trove.nla.gov.au/newspaper/article/156938462

Mudgee Guardian and North-Western Representative (NSW), Thur 30 Dec 1915 (p.12):
An Interesting Letter
From Private Don Lowe
The following letter has been received by us from Private Don Lowe, of Mudgee, from the military pay office, in London, dated 17th November, 1915: –
……………………………………………………..
“P.S. – Two of my old mates called at the office to-day – Lieut Oliver Nickell (who is looking well, but was unfortunate enough to lose an arm) and Lieut Louis Cox, Yorkshire Regiment who was married last week, and is now returning to duty.”
http://trove.nla.gov.au/newspaper/article/156942897

Mudgee Guardian and North-Western Representative (NSW), Thur 18 Oct 1917 (p.15):
Dr Nickoll’s Sons
Mr Roger Nickoll, son of Dr Harvey Nickoll and Mrs Nickoll, of Perry-street, Mudgee, who has for some time been attending the aviation school at Richmond, where he has received his certificate as a flier, will shortly be leaving Australia with the others for England for further training preparatory to going to the front as members of the Royal Flying Corps.  Dr Nickoll’s eldest son, Lieutenant O. Nickoll, one of the first to volunteer, and who lost an arm on service, is still connected with the military forces in England.  Dr Nickoll has only two sons, who have thus shown their practical patriotism.

Mudgee Guardian and North-Western Representative (NSW), Thur 1 May 1919 (p.7):
Local Brevities
Mr Hayes, a smart young man, a returned soldier, has taken up a block of land on a soldiers’ settlement the other side of Coonabarabran, on the Gunnedah road.  Mr Hayes only quite recently returned from the fighting front, where he met many men from the Mudgee district.  Amongst these was Lieut Oliver Nickoll, son of Dr Harvey Nickoll, of Mudgee, who was one of the first men from the Mudgee district to enlist for service in the great war.  Mr Hayes was with Lieut Nickoll in the fighting in the course of which the lieutenant had his arm so badly shattered by an unlucky shot that it had subsequently to be amputated.  He speaks in glowing terms of Lieut Nickoll’s pluck, courage, and endurance, who notwithstanding that his arm was shattered all to pieces begged his commanding officer to allow him to continue in the action.  He says that Lieut Nickoll was greatly beloved by his fellow officers and by the men under him, and that nothing too much could be said in his praise as a courageous soldier and a gallant and capable officer.

Mudgee Guardian and North-Western Representative (NSW), Thur 5 Jun 1919 (p.13):
Captain J.O.H. Nickoll
Captain J.O.H. Nickoll, eldest son of Dr and Mrs Harvey Nickoll, arrived back in Mudgee on Monday, in company with his wife.  Captain Nickoll was wounded at Gallipoli after being in action for eight days, and had his left arm blown off.  He was then invalided to Malta, and after remaining there for three months he was sent in a hospital ship to London.  After a short leave in London, Captain Nickoll insisted upon doing work of some kind, so he was then engaged in embarkation work at Southampton.  He remained in Southampton for2 ½ years, and was then re-equipped and sent to A.I.F. headquarters in London, and put in charge of the Australian embarkation work.  In December, 1918, he got his leave, and was married to an English lady.  He came back to Australia per the s.s. Warwickshire.  Captain Nickoll’s brother, Lieutenant Roger Nickoll, of the R.A.F., is returning per the s.s. Nestor, which sailed on May 19.

Mudgee Guardian and North-Western Representative (NSW), Thur 17 Jul 1919 (p.10):
Local Brevities
Lieut Roger Nickoll, R.A.F., son of Dr and Mrs Harvey Nickoll, arrived home last week after two and a half years’ service with the Australian forces abroad.  He looks well, and expresses himself as glad to be back in Australia and Mudgee again.  His brother, Lieut Oliver Nickoll, whose active service had seen the war through (at the cost of an arm) returned some few weeks back.


1921 Mudgee LH Sports Committee: http://trove.nla.gov.au/newspaper/article/155489119

Mudgee Guardian and North-Western Representative (NSW), Thur 10 May 1923 (p.5):
GOING TO TUMUT
We understand that Mr Oliver Nickoll, son of our esteemed local medico, is going to Tumut to manage a station for his father-in-law, who recently arrived from England.

The Kyogle Examiner (NSW), Fri 14 Jan 1929 (p.5):
SOCIAL and PERSONAL
Captain and Mrs J.O.H. Nickoll, of Killimicat Station, Tumut, are spending a holiday with Mr and Mrs J.P. Howard of South Kyogle.  Although handicapped by the loss of an arm in the Great War, which compels him to drive a modest Ford, the Captain covered a run of 750 miles in less than four days.

1932 New Guardsman’s Account: http://trove.nla.gov.au/newspaper/article/16852724

The Sydney Morning Herald (NSW), Tue 2 Nov 1965 (p.30):
DEATHS
NICKOLL, John Oliver – October 31, 1965, of Cremorne Point (formerly of Cooma and Tumut), loved husband of the late Charlotte Louise Nickoll, devoted father of John, loved father-in-law of Dorothy, beloved grandfather of Scott, Linda and David elder son of the late Dr and Mrs Harvey Nickoll (Mudgee) and loved brother of Joan and Roger.
NICKOLL – The Relatives and Friends of the late JOHN OLIVER NICHOLL of Cremorne Point (formerly of Cooma and Tumut) are invited to attend his Funeral, to leave St Chad’s Church of England, Cremorne Road Cremorne, Tomorrow (Wednesday), after a service commencing at 2 p.m., for the Northern Suburbs Crematorium.
NICKOLL – The Members of Limbless Soldiers’ Association are invited to attend the Funeral of their late esteemed Member, JOHN OLIVE NICKOLL.  See family notice.





 6 
 on: 28 May 2017, 10:00:11 am 
Started by Michael Bell - Last post by stevebecker
Mate,

Since you have not gotten back I 'll post the remainder I have on records for others to check out;

McBRIDE   James   2438   Pte   11 LHR   20R tos B Sqn? 4-18 WIA 1-5-18 R/leg at Es Salt (aboriginal)

McCALLUM   Joseph Henry   1202   Pte   11 LHR   6R tos C Sqn 3-16 to 4 LH MGS 2-17 (aboriginal)?

McDONALD   Niney   4441   Pte   LH Reinf   tos 11 LHR 11-18 (aboriginal) AKA Neil McDonald

McKENZIE   Alex   N/R   Pte   DNE   AIF depot (aboriginal) full blood

McKENZIE   Jack   N/R   Pte   DNE   Blackboy depot (half caste aboriginal) not sufficant european parentage

McKINNON   John James   50448   Pte   1 GSR Vic   tos CSqn/8 LHR 9-18 (aboriginal)

McPHEE   Roy   N/R   Pte   DNE   15R/10 LHR (half caste aboriginal) not sufficant european parentage

MITCHELL   Bismark   19601   Pte   DNE   LH depot (aboriginal) not sufficant european parentage

MOLLOY   David   2437   Pte   11 LHR   20R tos 3-18 disch MU mental (aboriginal)

MONSELL   Henry   19604   Pte   DNE   LH depot (aboriginal) not sufficant european parentage

MORGAN   Charles   19605   Pte   DNE   LH depot (aboriginal) not sufficant european parentage

MORRIS   Frank   2435   Pte   11 LHR   20R tos A Sqn B Troop 6-18 (aboriginal) half caste

MOSS   Sunny   19614   Pte   DNE   LH depot (aboriginal) not sufficant european parentage

MUCKRAY   Hurtle   757   Pte   03 LHR   3R tos A Sqn 4-15 (G) att WFF WIA 9-8-16 shell shock at Bir el Abd AKA Hurtle Mackray (aboriginal) a Ngarrindjeri man

MULLETT   David   500   Pte   1 Remts   2 Sqn att horse shipment to Salonika 8-16 rtn 9-16 T/att FRS Rafa 12-18 (aboriginal)

MURPHY   Archie   3727   Pte   6 LHR   34R tos A Sqn? 6-18 WIA 25-11-18 neck & L/shoulder accident in horse fall at sports meeting at Wadi Henein (aboriginal)

MURRAY   Alan (Clem)   N/R   Pte   DNE   LH depot (aboriginal) disch not sufficant european parentage

MURRAY   Harry   2436   Pte   11 LHR   20R tos A Sqn? 3-18 (aboriginal)

NICHOLLD   William   2439   Pte   11 LHR   20R tos B Sqn? 5-18 (aboriginal)

NORMAN   Jack Henry   64373   Pte   6 GSR Qld   tos Spr "D" Field Troop & Bridge Trn 1 LH FSE 12-18 (half caste aboriginal) AKA Jack Harry Norman

OLIFFE   Jack   2440   Pte   11 LHR   20R tos B Sqn 5-18 att 8 MVS 11-18 to 9 MVS 11-18 rtn 11 LHR 6-19 (aboriginal) later Cherberg Aboriginal Misson Murgon

PAGEL   William   19602   Pte   DNE   LH depot (aboriginal) not sufficant european parentage

PARKES   Charlie   2443   Pte   11 LHR   20R tos C Sqn 4-18 T/att 9 MVS 8-18 (aboriginal) AKA Charles Parks or true name Charles Parker

PEARCE   William   3431   Pte   6 LHR   29R tos 2-18 to Dvr 1-19 (quarter caste aboriginal)

POLLARD   Jack   2441   Pte   11 LHR   20R tos A Sqn 4-18 (aboriginal)

RALPH   Edward    N/R   Pte   DNE   depot (aboriginal) not sufficant european parentage

RILEY   Arthur   19613   Pte   DNE   LH depot (aboriginal) not sufficant european parentage

RINE   Thomas   3513   Pte   ICC   13R to 13Co/4Bn ICC 2-18 WIA 30-3-18 minor at Amman to 14 LHR 7-18 FGCM 5-2-19 striking native sentenced 4 months HL rtn 7-19 to AIF HQ 8-19 (aboriginal) AKA alais William Augustus Riley

ROBERTS   Harry   50278   Pte   1 GSR Qld   tos D Troop BSqn/05 LHR 10-18 (aboriginal)

ROBERTS   Herbert   50265   Pte   DNE   depot 1 GSR Qld Enoggera disch MU ankle injury (half caste aboriginal)

ROBERTS   Pompey   56924   Pte   3 GSR Qld   tos 11 LHR 10-18 (aboriginal)

ROBERTS   Sid   3491   Pte   05 LHR   30R tos B Sqn D Troop 6-18 (aboriginal)

SCOTT   Allan MacIntosh   352   Pte   DNE   CCo/11Bn disch MU (aboriginal)? (11 IR to LH CMF 3 years)

SHEPHERD   Robert   4445   Pte   LH Reinf   tos 11 LHR 10-18 (father half caste aboriginal)

SMITH   Edward   2445   Pte   11 LHR   20R tos A Sqn B Troop 4-18 T/att 4 LH Bde HQ 10-18 to Dvr 2-19 (aboriginal) used as a tracker to find the murder of a Gurkha 24-3-19

STACY   Jack   2056   Pte   ICC   7R tos ASqn/12 LHR 5-17 (B) (aboriginal)

STANLEY   Alexander   50280   Pte   1 GSR Qld   tos 11 LHR 11-18 (aboriginal) negro and white parents

STEWART   John Provins   2088   Pte   01 LHR   14R tos Gnr 3 sect/5 DAC 4-16 to Dvr 114Bty/14 FAB 11-18 F&B (aboriginal) Ex 12R/01 LHR (1697) DNE to 11R/7 LHR (1521) DNE brothers Frank 5 Pnr Bn and Melbourne 4Bn

SYRON   Daniel   3675   Pte   7 LHR   33R tos C Sqn? 6-18 to ADS 6-19 (aboriginal) brothers Karl 55Bn KIA, George 34Bn KIA and David 45Bn

TEARE   Frederick   3496   Pte   05 LHR   30R tos B Sqn D Troop 7-18 (aboriginal)

THOMPSON   Arthur   2081   Pte   DNE   14R/10 LHR (aboriginal) not sufficant european parentage

THOMPSON   George   N/R   Pte   DNE   Blackboy depot (half caste aboriginal) not sufficant european parentage

WALLACE   Daniel   4448   Pte   LH Reinf   tos Spr 02 LHR 12-18 att Rlwy Constr RE 1-19 (aboriginal)

WALSH   Harold   4447   Pte   LH Reinf   tos Sig 11 LHR 10-18 (aboriginal)

WEST   George   3497   Pte   05 LHR   30R tos C Sqn C Troop 7-18 (aboriginal) half caste

WHITE   Joseph   2447   Pte   11 LHR   20R NTOS disch MU (aboriginal) AKA Joe White

WILLIAMS   Gilbert   N/R   Pte   DNE   30R/03 LHR LH depot Mitcham camp disch MU (aboriginal)

WILSON   Sidney   3018   Pte   6 LHR   22R tos 2 LH MGS 7-17 WIA 16-7-18 back shrapnel reported 2 wounded when transport lines shelled at Wadi Aujah to Dvr 9-18 (aboriginal) later WWII 11 Garr Bn AKA Sydney Archibald Wilson

WRIGHT   Joseph Albert   361   Cpl   04 LHR   B Sqn to T/Sgt 8-15 to Sgt 10-15 (G) to 1 Div Cav 3-16 to 2 Anzac LHR 7-16 att school of Instruction 7-17 rtn 8-17 att AA Sect 10-17 to T/SSM B Sqn (from bellington) 11-17 to XXII Corps MR 1-18 to SSM B Sqn (from pilkington) 2-18 att 49 Div 3-18 rtn 4-18 MMilitaire (F) - for his actions during the war, including Anzac, at Messines and Passchendaele F&B RTA 1914 leave (said to be part aboriginal) (C Troop BSqn/16 LH VMR CMF 4 years to Capt 8 LHR Later WWII Hon/Maj 3rd Garr Bn)

Cheers

S.B

 7 
 on: 27 May 2017, 09:30:35 am 
Started by Michael Bell - Last post by stevebecker
Mate,

Here are some I have on records as being Aboriginal or part native, do you want the rest;

ALLEN   Michael John   242   Pte   11 LHR   B Sqn att DSqn/05 LHR 8-15 (G) to Dvr 3-16 to L/Cpl 9-18 att ADS 4-19 rtn 7-19  (aboriginal) used as a tracker to find the murder of a Gurkha 24-3-19

ALLEN   Willie   50246   Pte   1 GSR Qld   tos 11 LHR 9-18 (aboriginal)

ALLEY   Charles   50270   Pte   1 GSR Qld   tos 11 LHR 9-18 later WWII Garr Bn AKA Allie (possibly part aboriginal)

ARNOLD   Edwin James    63982   Pte   DNE   5 GSR Qld to 6 GSR Qld disch MU hernia (Aboriginal)

BAIRD   Charles   1234   Pte   05 LHR   9R NTOS RTA enteric relist 11R/11 LHR (R1234a) tos 10-16 to cook school 5-18 (aboriginal) AKA William Roberts

BAKER   Charles   3024   Pte   6 LHR   22R tos Dvr RHQ 8-17 WIA 16-1-19 fractured ribbs accident (aboriginal)

BAKER   Harry   19600   Pte   DNE   LH depot (aboriginal) not sufficant european parentage

BALSER   Frank   3469   Pte   05 LHR   30R Tos 7-18 later WWII (aboriginal)

BEALE   Robert   1741   Pte   01 LHR   11R Tos 1-16 att WFF to 55Bn 2-17 F&B Ex 12R/6 LHR (1583) (aboriginal)

BECKETT   Bertie   19608   Pte   DNE   LH depot (aboriginal) not sufficant european parentage

BEULAH   Albert   3467   Pte   01 LHR   30R tos Sig 7-18 (aboriginal)

BLACK   Neville   N/R   Pte   DNE   (aboriginal) half caste parents tried to enlist with Martin Blyth GSR

BLANCH   Victor Harold   3288   Pte   02 LHR   27R Tos A Sqn 8-17 WIA 11-4-18 back & neck in Turkish attack at Wadi Nimrin near Ghoraniyeh Bridgehead disch 20-10-18 (aboriginal)

BLYTH   Martin   64321   Pte   6 GSR Qld   tos Dvr 37Co AASC AMDT 2-19 (aboriginal) half caste parents

BOUSER   Walter Robert   1392   Pte   05 LHR   11R Tos 12-15 to 2 double Sqn 7-16 to 4 Cml Regt 11-16 to 11Co/3Bn ICC 3-17 to 11 LHR 9-18 AKA Bonser reported (aboriginal) by grandson brother Albert 18Bn

BRADY   Patrick   50271   Pte   1 GSR Qld   tos 11 LHR 9-18 (aboriginal)

BROWN   Stephen James   1154   Pte   02 LHR   8R tos C Sqn 12-15 Murdos (G) att WFF WIA 19-4-17 head & neck shot reported 1 killed and Maj Chambers with 6 men wounded shelled near Baiket el Sana at 2nd Gaza RTA wounded disch 20-10-17 (aboriginal)

BROWN   William Bert   2422   Pte   11 LHR   20R Tos 3-18 (aboriginal) related William 2 LHR

BROWN   William Charles   3409   Pte   02 LHR   29R to A Sqn 1-18 died malaria & pneumonia buried Kantara War Memorial Cemetery Egypt (possibly aboriginal) related William 11 LHR

BURKE   James Ernest   529   Pte   05 LHR   C Sqn Tos C Sqn 7-15 WIA 5-11-15 face, neck & R/hand bomb in Turk attack at Wilson's Lookout evac to hosp 11-15 (G) rtn C Sqn 1-16 to L/Cpl 1-16 to Cpl 5-16 to T/Sgt C Troop? (from fraser WIA) 9-16 to Sgt 10-16 to hosp (rheum) 7-17 to 2 LHTR 9-17 rtn C Sqn? 11-17 MM  - reason not stated possibly with Lt Currie's Troop at Amman 25-9-18 gazette No 119 dated 17-10-19 RTA 1914 leave (said to be aboriginal)

BURNETT   Frederick Arthur   2423   Pte   11 LHR   20R Tos 4-18 att groom 4 LH Bde HQ 4-18 rtn 1-19  (aboriginal) (CMF 3 years)

BURNS   Charles   1547   Pte   10 LHR   12R tos Dvr 12Co AASC 3 LH Bde Train 1-16 to B Troop 1 LH Sig Sqn 3-16 commendation in DMC RO's - for saving Pte Moffat NZMR in surf (aboriginal) later WWII Spr Rlwy Co's RAE

CABBO   Daniel   N/R   Pte   DNE   LH depot (aboriginal) not sufficant european parentage

CAIN   James Edward   3146   Pte   ICC   11R to 11Co/3Bn ICC 9-17 to 15 LHR 7-18 to 4 LH Bde HQ 6-19 (aboriginal)

CALLANAN   Joseph   N/R   Pte   DNE   LH depot Enoggera disch underage (Aboriginal)

CAMERON   Alfred   1173   Pte   03 LHR   8R tos B Sqn 11-15 (G) att WFF to 5 Sect/1 LH MGS 2-17 FGCM 4-8-17 disobeying sentenced 4 months HL reduced to 2 months FP1 rtn 10-17 (Aboriginal) A Ngarrindjeri man from the Temprominjerie and Milmanijirie clans

CAMPBELL   William Charles   3471   Pte   01 LHR   30R Tos 2 ASH 3-18 to Dvr 3 LHFA 6-18 att 4 LHFA 11-18 (aboriginal)

CAPES   Samuel John   219   Pte   7 LHR   A Sqn disemb Albany WA disch refused vaccinated relist CCo/33Bn (723) WIA 17-4-18 gas at Villers Bretonneux rtn 6-18 F&B (aboriginal)

CARMODY   Christopher   N/R   Pte   DNE   21R/25Bn (Boer War Sth African Regt) (aboriginal)

CARTEN   Angus Bruce   2161   Pte   05 LHR   15R tos C Sqn B Troop 8-16 WIA 8-11-17 head/face shot L to R cheeks reported 3 killed and 13 wounded in fighting near Wadi el Hesy and Tel el Nejila near Huj to ADS 3-18 att guard 1 Sqn AFC 6-18 rtn ADS 1-19 (aboriginal)

CASTLES   William   2507   Pte   54Bn   5R tos CCo 3-17 WIA 15-5-17 L/arm & both legs F&B died of nepthritis on HMTS "Suevic" A29 NKG listed on Villers- Bretonneux Memorial France Ex LH depot disch refuzed vaccinated DNE (aboriginal)

CHATFIELD   William Wallace   57312   Pte   4 GSR NSW   tos ASqn/01 LHR 10-18 to Dvr Transport Troop 11-18 revert 11-18 (aboriginal)

CHRISTIE   William   19606   Pte   DNE   LH depot (aboriginal) not sufficant european parentage

COLLINS   Edward   2424   Pte   11 LHR   20R Tos A Sqn B Troop 5-18 to C Sqn (aboriginal) half caste brother Fred 11 LHR

COLLINS   Frederick   2459   Pte   11 LHR   20R Tos 5-18 (aboriginal) brother Edward 11 LHR

COMBARNGO   Glen   50248   Pte   1 GSR Qld   tos Dvr 02 LHR 10-18 (aboriginal)

COMBO   George   4259   Pte   29Bn   11R to 8 Trg Bn UK 2-17 tos CCo 3-17 WIA 26-9-17 R/thigh shrapnel reported 46 killed and 194 wounded during fighting at Polygon Wood rtn 12-17 WIA 1-8-18 L/leg shrapnel reported during fighting at Morlancourt to Dvr 32Bn 10-18 F&B Ex LH depot 1 Sqn DNE (aboriginal) half caste mother father white

COOLWELL   Fredrick   56907   Pte   3 GSR Qld   tos BSqn/11 LHR 11-18 (aboriginal)

COOPER   Tom   N/R   Pte   DNE   LH depot 15R/10 LHR (aboriginal) Not of substanly European desent

CORBITT   Frank   14552   Pte   DNE   depot disch (aboriginal) Not of substanly European desent

COSTELLO   Jack   2425   Pte   11 LHR   20R Tos 3-18 (aboriginal)

COUCHY   Walter   2420   Pte   05 LHR   16R to AATD UK 8-16 tos 9 FAB 11-16 to 23 FAB 12-16 to Dvr 27Bty/7 FAB 1-17 F&B (aboriginal)

COWAN   Harold Arthur   3662   Pte   ICC   14R tos 6 LHR 8-18 (aboriginal) AKA Arthur Williams

CRAIGIE   Peter   2099   Pte   9 LHR   15R to 5 DBD 6-17 to Gnr 5 DAC (2099a) 8-16 to Dvr 3-17 to 51Bty/13 FAB 12-17 to 32Bn 6-18 att 8 LTMB 7-18 rtn 9-18 F&B married before emb (aboriginal)

CROUGH   Joseph   1259   Pte   8 LHR   10R tos 12-15 (G) T/att 3 LH Bde HQ 7-18 (aboriginal) brother Kenneth 58Bn uncle Walter 3 MG Bn

CUBBO   John   3121   Dvr   ARU/Egypt   tos D Troop BSqn/05 LHR (3121a) 2-19 Ex depot disch 7-9-17 not sufficant european parentage father native mother half caste  (aboriginal)

CUMMINGS   Willie   63989   Pte   5 GSR Qld   tos T/Dvr 32Co AASC Anzac MDT 12-18 (aboriginal) AKA William Cummins

DAVIS   William   N/R   Pte   DNE   Blackboy depot (half caste aboriginal) not sufficant european parentage

DICK   Ossie   19609   Pte   DNE   LH depot (aboriginal) not sufficant european parentage

DOUGLAS   Murtle   19614   Pte   DNE   LH depot (aboriginal) not sufficant european parentage

DOYLE   Harry   2426   Pte   11 LHR   20R Tos 3-18 (aboriginal)

DUNCAN   Walter Herbert   3477   Pte   01 LHR   30R Tos 5-18 (aboriginal)

ELLA   Jack Murray   138   Pte   11 LHR   A Sqn att DSqn/02 LHR 8-15 (G) WIA 25-9-18 R/wrist shot during fighting at Semakh (aboriginal) related to Ella brothers Rugby Internationals

ELLIS   George Arthur   3056   Pte   05 LHR   23R tos Dvr 32Co AASC Anzac MDT 8-17 (aboriginal)

FIRTH   Ernest James   1696   Pte   01 LHR   11R Tos B Sqn 1-16 att WFF killed reported 16 killed and 43 wounded during fighting at Khuweilfe buried Beersheba War Cemetery Palestine (aboriginal) related FW Firth

FIRTH   Francis Walter Bertie   1162   Pte   02 LHR   8R tos 4 DASP 6-16 WIA 25-12-17 L/hand burns accident to MT Dvr 2 MTCo 4-18 F&B (aboriginal) related EJ Firth

FISHER   Frank   2428   Pte   11 LHR   20R tos A Sqn B Troop 4-18 (aboriginal) Cathy Freeman's Great Grandfather

FISHER   James   19615   Pte   DNE   LH depot (aboriginal) not sufficant european parentage

FITZROY   Joe   2427   Pte   11 LHR   20R Tos 4-18 (aboriginal)

FRANKLIN   Albert   97   Dvr   ARU/India   disch 15-5-18 (Remts PMF) (aboriginal)

FRANKS   Leslie   2334   Pte   02 LHR   16R tos 3Co/1Bn ICC 2-17 to 14 LHR 7-18 T/att 2 ASH 9-18 to 1 LHFA 9-18 (aboriginal)

GEARY   John   2429   Pte   11 LHR   20R Tos 4-18 WIA 7-5-18 head & R/buttock bomb reported one of 11 men in air attack on camp outside Jericho disch 4-9-18 (aboriginal)

GOLRRY   Charles   N/R   Pte   DNE   Blackboy depot (aboriginal) not sufficant european parentage

GORDON   Roland Donald   2906   Pte   49Bn   7R to 13 Trg Bn UK 2-17 Tos 7-17 WIA 26-9-17 neck shot in 13 Bde attack at Polygon Wood F&B to AAMC 3 AAuxH Dartford UK 1-18 att Queens Hosp Sutton Veny UK 11-18 (CMF 3 years) (aboriginal)

HARE   Valentine   3297   Pte   02 LHR   27R Tos A Sqn? 8-17 WIA 11-4-18 L/thigh shot in Turkish attack at Wadi Nimrin near Ghoraniyeh Bridgehead disch 19-2-19 (aboriginal)

HARRIS   Joseph   56986   Pte   3 GSR NSW   tos 14 LHR 11-18 (aboriginal) an Wiradjuri background

HAWKINS   Henry   2255   Pte   2 Remts   8 Sqn to A/Cpl ARD 9-16 (aboriginal) AKA Harry Hawkins brother Reginald 42Bn PoW

HILL   Christie   19610   Pte   DNE   LH depot (aboriginal) not sufficant european parentage

HILL   Edward   3238   Pte   01 LHR   26R tos 14Co/3Bn ICC 5-17 to 14 LHR 7-18 (aboriginal)

HOMER   Arthur Charles   115   Pte   05 LHR   1R Tos B Sqn? 2-15 (G) killed in raid at Balkan Pits buried Shell Green Cemetery Gallipoli (aboriginal)? (Coraki BSqn NRL CMF 1 year)

HUBBARD   James Alfred   1726   Pte   05 LHR   11R tos BSqn/2 Remts (1726a) 2-16 to ARD 6-18 later WWII (aboriginal)

HUBBARD   Robert   19603   Pte   DNE   LH depot to Hosp unit 6-17 disch (aboriginal) not sufficant european parentage

JOHNSTON   John   2430   Pte   11 LHR   20R tos B Sqn 5-18 WIA 1-6-18 shrapnel reported by shell fire at Abu Tellul died at 4 LHFA buried Jerusalem War Cemetery Palestine (aboriginal) (half caste with aboriginal mother)

JONES   Albert   64364   Pte   6 GSR Qld   tos Dvr 36Co AASC Aust MDT 2-19 att 37Co 4-19 to 38Co 5-19 half cast (aboriginal) mother (Lucy Lane) native and father white

KAPEEN   George Wilfred   3502   Pte   01 LHR   30R tos Dvr 1 LH Sig Sqn 6-18 (as 'half Maori') (aboriginal)? later WWII

KEARNS   Jack   2431   Pte   11 LHR   20R Tos A Sqn? 7-18 (aboriginal) half caste AKA John Kearns

KENNEDY   George   1025   Pte   6 LHR   6R to Farrier 9-15 remain Egypt to S/Smith B Sqn 2-16 T/att 38 mobile wkshop Ramleh 3-18 to T/Far/Sgt C Sqn? 11-18 to Far/QMS RHQ 11-18 (aboriginal)

LAURIE   John McKenzie   2432   Pte   11 LHR   20R Tos 5-18 FGCM 6-1-19 entering a local house sentenced 80 days FP 2  (aboriginal)

LAW   Douglas Edward   63999   Pte   5 GSR Qld   tos 02 LHR 11-18 (aboriginal) later WWII related Vincent AASC

LAW   Vincent Frederick   63998   Pte   5 GSR Qld   tos Dvr 32Co AASC Anzac MDT 12-18 WIA 9-5-19 head accident thrown from horse at Kantara (aboriginal?) related Douglas 2 LHR

LEE   Arthur John   1040   Pte   7 LHR   6R remain Egypt Tos 3-16 to Gnr/Saddler AATD (2Bty/1 FAB) disch 18-9-16 MU old wound ulcer on leg said to be (aboriginal) blue eyes fair complexion and hair AKA alais Arthur John Thomas Bolton

LEONARD   Archibald Henry   3662   Pte   01 LHR   33R to AAMC Dtls 1-18 att 2 ASH 2-18 to Dvr 3 LHFA 3-18 T/att 10 LHR 4-18 (aboriginal)

LEWIS   John Homer   50276   Pte   1 GSR Qld   tos 11 LHR 9-18 (aboriginal)

LINGWOODOCK   James   2433   Pte   11 LHR   20R Tos A Sqn? 5-18 (aboriginal)

LOCK   James   50333   Pte   DNE   12 LHR Sqn LH Depot Holsworthy 1 GSR NSW (aboriginal) deserter 26-5-18

LOCKE   Henry James   532   Pte   01 LHR   C Sqn 7-15 (P) att scout sniper IXth Corps HQ 8-15 (G) att WFF to Sig RHQ 8-16 to Sig 12Co/3Bn ICC 4-17 to L/Cpl 5-17 to 15 LHR 7-18 to ASqn/11 LHR B Troop 7-18 later WWII (aboriginal) Harry is of Aboriginal heritage a member of the Sydney Darug Lock family descended from Yarramundi related Thomas Locke 7 LHR

LOCKE   Thomas   3715   Pte   7 LHR   34R Tos 6-18 WIA 28-11-18 L/arm & back accident attacked by arabs on leave in Ismailia (aboriginal) his Grand mother Maria Lock was the first native to marry a white man Ex possibly AKA Allen Leslie Locke 4R/45Bn deserted related Henry Locke 1 LHR

LOVETT   Edward McDonald   1598   Pte   04 LHR   12R tos 11-15 to 2 Anzac LHR 7-16 to XXII Corps MR 1-18 to 13 LHR 12-18 F&B (aboriginal) later WWII Cpl 12 Garr Bn brothers Frederick 4 LHR, Alfred 26Bn, Leonard 39Bn and Herbert MGC

LOVETT   Frederick Amos   3815   Pte   04 LHR   29R Tos 1-18 T/att 11 LHR 10-18 (aboriginal) later WWII brothers Edward 4 LHR, Alfred 26Bn, Leonard 39Bn and Herbert MGC

LUCAS   James   953   Pte   05 LHR   5R tos C Sqn 9-15 (G) killed by shell possibly to take the last old Turkish trench at Wilson's Lookout buried Shell Green Cemetery Gallipoli  (aboriginal)

LYNCH   Leonard   2434   Pte   11 LHR   20R Tos C Sqn? 4-18 (aboriginal) half caste

Do you want the remainder?

S.B

 8 
 on: 26 May 2017, 09:57:10 am 
Started by Frev - Last post by stevebecker
Frev,

Thank you.

Hear is another I missed?

NICHOLL   John Oliver Harvey      2/Lt   01 LHR   C Sqn D Troop 10-14 to C Sqn A Troop (in Army lists dated 12-14) shown C Sqn A Troop in unit history shown C Sqn A Troop in war dairy 5-15 shown C Sqn 1 Troop (in Army lists dated 7-15) WIA 18/19-5-15 L/arm shot reported 11 killed and 17 wounded during Turkish attack on Popes Post (NP) reported MID? awarded mentioned by Corps commander for his good work at Anzac evac to St Andrews hosp Malta 5-15 to hosp Wandsworth UK 8-15 (G) L/arm amputated prom T/Capt AESO AIF HQ UK 11-15 born 23-2-90 (prov 2/Lt 2Sqn/2 LH 18-3-12 to ASqn/9 LH 1-7-12 CMF 2 years later WWII) married Charlotte Keeling in Manchester UK 19-12-18 AKA John Oliver Harvey Nickoll

Cheers

S.B

 9 
 on: 25 May 2017, 12:08:15 pm 
Started by Michael Bell - Last post by stevebecker
Mate,

Sorry but I don't record Jim Burke as an Aboriginal or is he so in his service file, while its possible when you read his file being dark complexion, brown eyes and black hair, while this in its self does not mean he was Aboriginal as this was on many AIF men's records.

I record him as;

BURKE   James Ernest   529   Pte   05 LHR   C Sqn Tos C Sqn 7-15 WIA 5-11-15 face, neck & R/hand bomb in Turk attack at Wilson's Lookout evac to hosp 11-15 (G) rtn C Sqn 1-16 to L/Cpl 1-16 to Cpl 5-16 to T/Sgt C Troop? (from fraser WIA) 9-16 to Sgt 10-16 to hosp (rheum) 7-17 to 2 LHTR 9-17 rtn C Sqn 11-17 MM  - reason not stated possibly with Lt Currie's or Lt Byrnes Troop at Amman 25-9-18 gazette No 119 dated 17-10-19 RTA 1914 leave

As to his MM, I have not found why it was given, but I believe he may have been in either Lt Byrnes Troop or Lt Currie's Troop with Troop Sgt Pat Kelly who gained a DCM in action outside Amman 25 Sept 1918. The story is in a number of books (5th LHR history & From Law to War) but Jim Burke fails to get a mention anywhere?

I have placed a long list of known aboriginal soldiers in the LH with some personal details, I have found over the years and that list has been reproduced by many others over the years on a number of sites?

If you need what I have please let me know?

Cheers

S.B

 10 
 on: 22 May 2017, 10:58:04 am 
Started by Michael Bell - Last post by Michael Bell
Hello all,
My name is Michael Bell Indigenous Liaison Officer with the Australian War Memorial, I have just come across your website and would be interested in any servicemen of Aboriginal and/or Torres Strait Islanders descent that you may have identified. I have carriage of the National list to identify and recognise the contribution and service of the men and women. Any assistance that you could provide would be invaluable.

I am told that approximately 15% of Military Medal recommendations do not appear on the Australian War Memorial Honours and Awards (Recommendations: First World War) online database. My man Burke appears to one of these guys, I have been to the Gazette’s London and Australia with no luck, the book by Michael Maton Gallantry and distinguished service awards to the Australian Army during the First World War : the Military Medal, again with no luck.

I was hoping that this research may have  already have been done by someone in your association, such as  report based on records such as war diaries, routine orders and other material that will help identify when and where the Military Medal was gained and hopefully the reasons for the awards. This is my ultimate goal.

Details of soldier
James Ernest Burke 529 MM Aboriginal soldier 1st AIF 5th Light Horse Regiment, A and then C Squadron


If you can help, please contact me at your convenience.

Michael Bell
Australian War Memorial

Pages: [1] 2 3 ... 10
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.12 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Valid XHTML 1.0! Valid CSS!